The Southwestern Historical Quarterly, Volume 52, July 1948 - April, 1949

Yotes aid DocuIHts
WI V. reeta's Report om the eighth military
department
Edited by M. L. CRIMMINS
(Continued)
I left Fort Brown, July 7th, to inspect Company C of the Rifles,
encamped at Edinburg on the Rio Grande, 66 miles distant, and
arrived at that place July loth. The course followed was the general
direction of the river, slightly to the North of West, and no obstacles
were encountered except from the limbs of trees overhanging the
road, which caused serious detentions and breakages. A single com-
pany in twenty days could clear away all such obstructions and make
a fine road the whole distance to Ringgold Barracks; and it is im-
portant this should be done without delay, as a good land com-
munication between the several posts is an element both of scenery
and strength. No streams were crossed, the Las Moras being the first
eastern tributary of the Rio Grande above its mouth. With the
exception of one pond, water was procured exclusively from lagoons
formed by changes of the river's bed. There are extensive tracts
of a deep, rich mould bordering the river that might be advantage-
ously cultivated, but at present only a few ranches are met, scattered
along the route.
VIII.-CAMP AT EDINBURG- (Inspected July 11, 1853.)
Edinburg is an inconsiderable settlement on the Rio Grande, nearly
opposite the Mexican town of Reynosa. Company C of the Rifle
regiment had taken post here in May last, but was now under orders
to return to Fort Ewell, and most of its property had already been
sent off. The command present consisted of 2d Lieut. George W.
Howland,40 and 43 men. The absent officers were-
Capt. B. S. Roberts,41 on detached service at Washington-left his
40George Washington Howland graduated from the Military Academy in 1848.
He was breveted major on February 21, 1862, for gallantry at Valverde, New
Mexico, and was retired April 8, 1869. Heitman, Historical Register of the United
States Army, I, 549.
41Benjamin Stone Roberts graduated from the Military Academy in 1835. He
was breveted major September 13, 1847, for gallantry at Chapultepec; lieutenant
colonel November 24, 1847, for gallantry at Matamoras and Pass Gualaxara; colonel,
February 21, 1862, for gallantry at Valverde; brigadier general March 13, 1865, for
gallantry at Cedar Mountain; and major general of the Volunteers for gallantry
at Cedar Mountain and Manassas. He died January 29, 1875. Ibid., 835.

Texas State Historical Association. The Southwestern Historical Quarterly, Volume 52, July 1948 - April, 1949. Austin, Texas. The Portal to Texas History. http://texashistory.unt.edu/ark:/67531/metapth101121/. Accessed July 12, 2014.